AliExpress návod: 5. diel – Platenie cla a DPH

Návod na AliExpress.com 21. 6. 2017

V AliExpress zoženiete za fantastické ceny kvalitný tovar, o akom by ste v našich obchodoch mohli len snívať. Vstúpte do úžasného sveta nákupov z Číny!

Naposledy sme písali o tom, ako si dať pozor na podvody na AliExpress. Ani dnešná téma nebude príliš veselá, ale upozorniť vás na ňu musíme – povieme si, za akých podmienok platíte clo a DPH na AliExpress.

Radi nakupujete výhodne? Tak stavte na Tipli!

S cashbackom od Tipli získate z každého nákupu na AliExpress až 10 % späť! Nakupovať môžete aj v ďalších viac než 220 známych či menej známych obchodoch. Stačí sa zadarmo registrovať a užívať si výhody.


Clo a DHP sú nepríjemnosti, ktorým sa človek pri nákupoch z Číny (a zo zahraničia vo všeobecnosti) občas nemá šancu vyhnúť – rozhodujúca je pri tom cena tovaru, ktorý si kupujete.

V prípade, že sa celková cena balíčka vojde do 22 EUR vrátane poštovného (ktoré na AliExpress v drtivej väčšine prípadov neplatíte, pretože dopravu máte zdarma), neplatíte clo ani DPH. Pre väčšie pohodlie si môžete menu na AliExpress prepnúť na Eurá, aby ste sa nemuseli trápiť s aktuálnymi kurzami a prepočítavaním – túto možnosť nájdete hneď vedľa možnosti mať AliExpress slovensky.

AliExpress - přepnutí měny

Kedy sa platí DPH?

Akonáhle celková cena zásielky presiahne 22 EUR, ale vojdete sa do 150 EUR, platíte na AliExpress DPH (to tvorí 20 % z ceny tovaru) a poplatok za spracovanie a poskytnutie služieb pošty či kuriérnej spoločnosti – ten sa v prípade pošty pohybuje okolo 5 EUR, kuriérne spoločnosti majú poplatky rôzne.

Ak si teda kúpite na AliExpress telefón Xiaomi v hodnote 100 EUR, zaplatíte naviac 20 EUR na DPH.

Kedy sa platí clo?

Clo na AliExpress platíte až v okamihu, kedy vami objednaný tovar presiahne cenu 150 EUR – v takom prípade teda platíte clo, DPH aj poplatok za spracovanie a využitie služby pošty či kuriérnej spoločnosti.

A aká je výška cla z Číny vo výsledku? Výška cla sa mení podľa charakteru tovaru a určuje ho colný sazobník podľa číselného kódu tovaru. Ak ho nepoznáte, môžete pre orientáciu použiť túto kalkulačku pre výpočet cla (kalkulačka je v češtine).

Napríklad, ak si kúpite na AliExpress hodinky za 160 EUR:

  1. Najskôr vypočítame clo – na základe typu tovaru bude vo výške 4,5 % = 7,2 EUR.
  2. Pripočítame k cene tovaru 160 + 7,2 = 167,2 EUR.
  3. Z tejto čiastky ďalej vypočítame DPH – pri výške 20 % = 33,44 EUR.
  4. Čísla spočítame, teda 167,2 + 35,1 = 200,64 EUR.
  5. K tomu ešte musíme pripočítať poplatok za spracovanie a využitie služby pošty či kuriérnej společnosti – ak by bol tento poplatok 5 EUR, celková cena tovaru by bola 205,64 EUR.
AliExpress - cena

Nie je to tak ťažké, však? Ale buďme realistickí – väčšina tovaru na AliExpress sa pohybuje v tak nízkych čiastkách, že clo ani DPH nebudete musieť riešiť. No v prípade, že by ste sa s tým predsa stretli, je výhodné vedieť, ako na to. Môžete si všimnúť, že cena drahého tovaru vám kvôli AliExpress DPH a clu ešte narastie. Jednoducho sa s týmto spojeným komplikáciám vyhnete, ak si ustrážite, že produkt bude lacnejší než 22 EUR.

Tajomstvo ako nakupovať na AliExpress ešte lacnejšie

Ak chcete nakupovať výhodnejšie, bude sa vám hodiť spoľahlivý parťák, ktorý vám pomôže ušetriť. A nemáme na mysli vášho priateľa ani manžela. Radšej skúste cashback portál Tipli, s ktorým získate odmenu z každého nákupu.

Začať nakupovať výhodnejšie

Odporučané články

Odporúčané obchody

Odporučané články

Privatbanka - vyššie výnosy aj vďaka…

Chceli by ste investovať a znásobiť svoje peniaze? Nemusíte vedieť obchodovať na burze. Vlastne...
18.10.2018 Zobraziť článok

Booking Praha - Rezevuj si najlepší hotel…

Teplé jesenné počasie je ako stvorené na výlety. Vonku už nie je neznesitelné teplo, ale stále si...
17.10.2018 Zobraziť článok

SÚŤAŽ: Vyhrajte sadu 3 skvelých ebookov o…

Nečakajte na január a žite zdravo celý rok! Portál Tipli pripravil v spolupráci s Pestrým...
17.10.2018 Zobraziť článok

Už odchádzate?

Stačí pár sekúnd pre získanie odmien z vašich nákupov!

Vytvorte si zadarmo účet na Tipli. Okamžitý prístup k odmenám, až 25 % späť z nákupov v 1267 obchodoch.

Platí na každý nákup a tiež na zľavy a akcie.

alebo