Cestovné poistenie

Vybrať sa na dovolenku do zahraničia bez cestovného poistenia je rovnako riskantné ako loziť po skalách bez istiaceho lana. Čo všetko je za cestovným poistením a ako si ho vybaviť?

Čo je to cestovné poistenie?

Cestovné poistenie zahŕňa náklady vynaložené na lekársku starostlivosť poskytnutú poistenému v zahraničí, kde nemôže byť krytý zdravotným poistením, ktoré je platné u nás.

Prečo si vybaviť cestovné poistenie?

Keď sa chystáte na dovolenku, väčšinou myslíte na to, aké skvelé zážitky vás čakajú. Málokto však čaká i nepríjemné veci, ktoré sa môžu počas cesty za dobrodružstvom prihodiť. Veď vám sa to určite nestane! Chyba. Človek nikdy nevie, s čím sa bude musieť popasovať. Stávkou na istotu je cestovné poistenie, ktoré vás zachráni v prípade neočakávaných udalostí.

Cestovný pas a kufor

Cestovné poistenie je u mnohých vnímané ako nutné zlo alebo dokonca ako zbytočný výdavok navyše. Počas cesty sa vám však vďaka nemu môže pokojnejšie dýchať! Myslíte si, že vás napr. na dovolenke v Chorvátsku nemôže nič prekvapiť? Nepríjemné chvíle môžete zažiť v prípade úrazov, chorôb, stratených dokladov či ukradnutej batožiny. Vďaka cestovnému poisteniu sa vaša dovolenka nepredraží.

Čo všetko pokrýva?

Cestovné poistenie zahŕňa obvykle okrem základného poistenia liečebných nákladov, aj poistenie zodpovednosti za škody na zdraví a majetku i poistenie batožiny. Produkt cestovného poistenia teda nie je len o krytí liečebných nákladov, ktoré tvorí jeho základ.

Základ, ktorý pokrýva cestovné poistenie:

 • Poistenie liečebných nákladov
 • Úrazové poistenie
 • Poistenie batožiny
 • Poistenie zodpovednosti za škody

Komerčné poistenie do zahraničia je rozšírené o ďalšie pripoistenia na pokrytie takmer všetkých rizík, ktoré môžu cestujúcim skomplikovať pobyt. Mnohé poisťovne poskytujú aj asistenčné služby, vrátane nutnej operácie, hospitalizácie, nákladov za prepravu na Slovensko, predĺženia pobytu, prepravy dieťaťa, nákladov vzniknutých v dôsledku nepojazdného vozidla, či storna zájazdu.

Kto ponúka cestovné poistenie?

Možnosť cestovného poistenia do zahraničia ponúkajú desiatky poisťovní na Slovensku. Patria medzi ne veľké spoločnosti, ktoré sú schopné poskytnúť svojim klientom pomoc v núdzi kdekoľvek na svete prostredníctvom svojich vlastných alebo partnerských nadnárodných asistenčných spoločností.

Poisťovne s cestovným poistením

Allianz -  ponúka cestovné poistenie s neobmedzeným krytím liečebných nákladov.

Union - kryje riziká ako liečbu v zahraničí, úrazy, spôsobenie škody tretej strane, stratu batožiny.

Generali - má pre vás rôzne varianty poistenia a špeciálne pripoistenia.

Uniqa - rôzne balíky poistenia, ktorý si vyberiete podľa vlastných potrieb.

Okrem poisťovní si však cestovné poistenie môžete vybaviť cez banky a tiež cez mobilných operátorov.

Koľko stojí?

V každej poisťovni je to inak. Záleží od rozsahu a šírky poistného krytia pri jednotlivých poisťovaných rizikách. Taktiež sa to odrazí na tom, či ide o krátkodobé alebo dlhodobé poistenie do zahraničia. Tieto rozdielnosti majú vplyv na výslednú cenu, ktorú za cestovné poistenie zaplatíme.

Príkladom je poisťovňa Uniqa, ktorá ponúka základný balík poistenia, zahŕňajúci liečebné náklady do 230 000 €, zachraňovacie náklady a právnu pomoc. Ak by ste si zvolili celoročné poistenie, vyšlo by vás to na 19,90 € na rok. V prípade krátkodobého poistenia by ste minuli denne 1,20 €. Priemerná cena celoročného poistenia sa pohybuje okolo 40 €.

POZOR: Nespoliehajte sa na Európsku kartu poistenca! Prostredníctvom tej zdravotná poisťovňa preplatí náklady za liečbu len v štátnej nemocnici a do výšky, do akej by ošetrenie stálo u nás. Zvyšok zaplatíte zo svojho vrecka. Cestovné poistenie preplatí aj pri najmenšom úraze všetky liečebné náklady v každom zdravotnom zariadení.

Cestovné poistenie cez platobnú kartu

Poistenie na dovolenku si nemusíte vybavovať len v poisťovni. Ďalšou možnosťou je vybrať sa do banky. Banky ho totiž ponúkajú k platobným kartám ako doplnkovú službu. Hoci rozdiely medzi cestovným poistením ku platobnej karte a bežným cestovným poistením je minimálny, zvyčajne môžu byť v rozsahu krytých rizík, v zmluvných podmienkach a v samotnej cene takéhoto poistenia.

Cestovné poistenie na platobnej karte

 • Unifikovaný produkt
 • Má celosvetovú platnosť
 • Ste poistený počas celej doby existencie karty
 • Automaticky sa predlžuje
 • Je lacnejšie, stojí obvykle okolo 20 €

Bežné cestovné poistenie

 • Možnosť poskladať si ho "na mieru" podľa svojich potrieb
 • Treba si strážiť, do kedy platí a v prípade potreby ho predĺžiť
 • Je drahšie, celoročné vyjde okolo 40 €
Fonendoskop

Pozor na to, aby sa vám dovolenka nepredražila kvôli neočakávanej chorobe alebo úrazu.

Výhody a nevýhody cestovného poistenia

Zdravotnícky systém v krajinách Európy je nákladnejší ako u nás. Príkladom je vyvrtnutie členku. Zahraničné nemocnice vás požiadajú obvykle o platbu priamo na mieste. Cenu za ošetrenie vám naše verejné zdravotné poistenie po návrate domov preplatí len do výšky nákladov na ošetrenie na Slovensku. Keďže väčšinou ide o závratné výšky, môžete siahnuť hlboko do peňaženky. Riešením je cestovné poistenie, ktoré má obrovskú výhodu: ušetríte vďaka nemu peniaze. 

Hoci mať vybavené cestovné poistenie je garanciou, že vám dovolenku nepokazia žiadne nepríjemné udalosti, pre niekoho nemusí byť práve najideálnejším riešením.

Čo možno považovať za nevýhody: 

 • Cena poistenia
 • Poistnú udalosť treba nahlásiť ihneď
 • Netýka sa ošetrení za choroby či úrazy, ktoré sa stali pred uzatvorením poistenia
 • Nepreplatia vám kozmetické zásahy, preventívne vyšetrenie, úrazy po požití alkoholu, liekov alebo drog a podobne

Hlavnou nevýhodou cestovného poistenia by mohla byť pre niekoho cena za poistenie. Oplatí sa však do toho investovať. Cena cestovného poistenia sa nedá porovnať s cenou za ošetrenie v prípade úrazu v zahraničí. To by ste sa nemuseli doplatiť.

Výhody poistenia ku platobnej karte

Výhody poistenia ku platobnej karte Ak by ste si vybrali celoročné poistenie ku platobnej karte, máte jednu výhodu. Do poistenia je možné zahrnúť aj rodinných príslušníkov! Príkladom je Generali poisťovňa, ktorá poisťuje pri vycestovaní do zahraničia až piatich rodinných príslušníkov držiteľa karty, ktorí s ním cestujú.

Ďalšou jeho výhodou je aj to, že obsahuje riziká priamo spojené s platobnou kartou. Príkladom je poistenie poškodenia alebo zničenia veci kúpenej platobnou kartou alebo poistenie lúpeže finančnej hotovosti vybranej platobnou kartou. Poistenie by tiež malo platiť aj v období, ak by vám náhodou zablokovali platobnú kartu, ak by vám ju ukradli alebo by ste ju stratili.

Plusy a mínusy poistenia cez SMS

Plusy a mínusy poistenia cez SMS Podobne je na tom aj cestovné poistenie, ktoré si vybavíte online či cez sms. Jednoznačnými plusmi sú rýchlosť vybavenia, praktickosť a pohodlnosť. Ak by ste nevedeli, ako postupovať pri vybavovaní poistenie cez sms, väčšina poisťovní by vám poslala informačnú správu. Obvykle však takéto poistenie trvá pár dní. Niektoré poisťovne ho ponúkajú na 12 dní či na 2 týždne.

Taktiež sa poistenie cez mobilný telefón vzťahuje len na niektoré rizikové skupiny. Preto je dôležité naštudovať si, čo zahŕňa. Ak sa však v zahraničí zdržiavať často a na dlhšie obdobia, v tomto prípade sa vám cestovné poistenie cez sms neoplatí.

Pláž

Užite si dovolenku bez starostí vďaka cestovnému poisteniu!

Cestovné poistenie online

Vybavujeme letenky, víza, riedime a balíme oblečenie do kufra, plánujeme trasy s prihliadnutím na všetko, čo chceme zažiť... Príprava na dovolenku je zdĺhavá, pritom nechceme na nič zabudnúť. Preto padne vhod, ak si môžete poistku vybaviť pár kliknutiami na internete. Zabezpečte si záchranu pred ochorením či krádežou pohodlne z domu!

Ako to funguje?

Uzavretie cestovného poistenia online je veľmi jednoduché. Na webovej stránke danej poistenie len vyplníte údaje o tom, kam sa chystáte na dovolenku, aký je účel vašej cesty, na ako dlho idete a svoje kontaktné údaje. Vypočíta sa vám poistné a rôzne varianty poistenia, z ktorých si vyberiete to svoje.

Prečo si vybaviť cestovné poistenie online?

 • Šetrí čas, stačí pár kliknutí
 • Väčší komfort, môžete si ho vybaviť z domu
 • Niektoré poistenia cez internet ponúkajú zľavy
 • Možnosť porovnania viacerých poisťovní

Cestovné poistenie cez mobil

Uzavretie cestovného poistenia môže byť ešte jednoduchšie! Vďaka mobilnému telefónu budete mať možnosť poistiť sa rýchlo a kedykoľvek na Slovensku či v zahraničí. Mnohé poisťovne majú aplikácie, ktoré si jednoducho stiahnete do svojho telefónu s operačným systémom Androis či iOS. Čo je na tom najlepšie, niektoré fungujú aj bez pripojenia na internet, vrátane aplikácie Union SMS mobilné poistenie.

Stačí si vybrať z viacerých typov sms poistení a poslať sms na číslo v určitom tvare, kde zadáte svoje kontaktné údaje a typ poistenia. Poistenie platí takmer ihneď. Čo sa týka ceny, tá sa líši od zvoleného typu poistenia. Obvykle sa však ceny pohybujú okolo 1-2 € na deň.

Funkcie mobilnej aplikácie:

 • Zjednodušený prístup k online službám
 • Jednoduché a rýchle vybavenie cestovného poisteniami
 • Uzatvorenie poistenia kedykoľvek a kdekoľvek
 • Dôležité kontakty pre pomoc v núdzi
Mobilná aplikácia cestovného poistenia

Mobilná aplikácia vám zjednoduší vybavovanie cestovného poistenia. Zdroj: union.sk

Podmienky poistenia cez sms

Cestovné poistenie cez mobil je možné uzatvoriť pre osoby, ktoré majú trvalý alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky. Taktiež je pre tých, ktorý nedovŕšili určitý vek. Príkladom je poisťovňa Allianz, ktorá ponúka cestovné poistenie cez mobilný telefón pre osoby, ktoré ešte nemali 71 rokov. V čase uzatvorenia poistenia by ste sa mali nachádzať na Slovensku a taktiež majú niektoré poisťovne podmienku, aby ste ho uzatvorili niekoľko dní pred jeho začiatkom. ​

Porovnajte si cestovné poistenie

Ak chcete dať prednosť cestovnému poisteniu cez internet pred osobnou návštevou v poisťovni, môžete natrafiť na webové stránky, ktoré porovnávajú cenové ponuky viacerých poisťovní ponúkajúcich cestovné poistenie. Tak si môžete sami vybrať najvýhodnejšie cestovné poistenie s možnosťou voľby širokého množstva pripoistení.

Jednou z takých stránok je rychlepoistenie.sk. Do kalkulačky cestovného poistenia zadáte informácie o ceste. Následne sa vám zobrazí porovnanie cien cestovného poistenia a zvolíte si poisťovňu. Na rad prichádzajú osobné údaje potrebné pre uzatvorenie zmluvy a potvrdenie údajov. Vytlačíte si zmluvu a bielu kartu! Poistenie si tak vytvoríte za 5 minút.

Príkladom je porovnanie cenových ponúk viacerých poisťovní pri celoročnom cestovnom poistení pre jednu osobu, pričom ide o rekreačnú turistiku. Pokryté sú liečebné náklady, úraz, zodpovednosť za škody a batožina. Porovnanie cestovného poistenia nebolo nikdy ľahšie!

Porovnanie

Porovnajte si cenové ponuky viacerých poisťovní a vyberte si tú najlepšiu! Zdroj: rychlepoistenie.sk

Chcete si sami porovnať ponuky cestovného poistenia od viacerých poisťovní? Pozrite si ako príklad nasledujúce poisťovne Uniqa a Generali, ktoré ponúkajú množstvo druhov a balíkov cestovných poisťovní, ktoré si vyberiete podľa svojich potrieb.​

Cestovné poistenie Uniqa

 • Na výber 4 balíky poistenia: Basic, Plus, Komfort a Poistenie na Slovensko na horách
 • Pri základom poistení liečebné náklady až do 230 000 eur
 • Poskytuje právnu pomoc a asistenčné služby
 • Ideálne poistenie pre aktívnu dovolenku
 • Poistenie pre jednotlivcov aj rodiny
 • Bez obmedzenia veku
 • Poistenie Basic, vrátane liečebných nákladov, zachraňovacích nákladov a právnej pomoci na celý rok už od 19,90 eur

Cestovné poistenie Generali

 • Poskytuje krátkodobé cestovné poistenie, cestovné poistenie na dobu neurčitú, poistenie do hôr, poistenie pre študentov – Au Pair a oistenie vodičov dopravy
 • V rámci každého poistenia ponúka balíky Klasik, Plus, Komfort, Komplet a Storno a špeciálne pripoistenia
 • Poistenie na dobu neurčitú je bez geografických obmedzení
 • Možnosť poistenia domácnosti počas neprítomnosti pri krátkodobom poistení
 • Možnosť výberu poistenia pre zamestnávateľov a zamestnancov pri služobných cestách do zahraničia
 • Cestovné poistenie na dobu neurčitú pri balíku Klasik 19 eur

Výnimky v zmluvách

Pri cestovnom poistení si treba dávať pozor na pár vecí. Neoplatí sa len tak bezhlavo uzatvoriť zmluvu cestovného poistenia. Základom je dobre si ju naštudovať ešte pred tým, než ju potvrdíte.

Čo si všímať pri uzatváraní zmluvy?

Základom každého kvalitného produktu cestovného poistenia je preplatenie liečebných nákladov v zahraničí v prípade akútnych ochorení alebo úrazov a tiež možnosť prevozu imobilného pacienta alebo telesných pozostatkov na Slovensko. Ostatné možnosti pripoistenia sú na vás. Zvážte, ktoré z nich sú skutočne nevyhnutné a či nie je lepšie mať niektoré pripoistenia vyriešené v poduktoch, ktoré sú na to určené (napr. krytie smrti).

Nezabúdajte pri uzatváraní zmluvy taktiež správne uviesť účel cestovania do zahraničia. Je rozdiel, či idete na dovolenku, pracovnú cestu alebo ide o manuálnu prácu, či budete vykonávať rizikové športy a aktivity. Tak sa vyhnete neplneniu zo strany poisťovne. Predstavte si, že by ste boli na strane poisťovne a klient by si od vás kúpil poistenie na študijný pobyt, lebo je lacnejšie. Úraz by však nastal pri manuálnej práci – ide o neplnenie.

Pri výbere konkrétnej poisťovne a produkty sa neriaďte podľa ceny. Dôležité sú parametre cestovného poistenia, ktoré zodpovedajú vašim požiadavkám. Všímajte si limity poistného plnenia a výluky z neho. Jednoducho povedané situácie, kedy poisťovňa neposkytne poistné krytie.

Rodina na pláži

Dovolenka bez starostí!

Nezabúdajte na pripoistenie

Ak sa chystáte do hôr, treba si dávať pozor na to, čo vlastne cestovné poistenie, ktoré si chcete vybaviť, zahŕňa. Vo väčšine poisťovní je potrebné si pripoistiť adrenalínové športy, keďže ich nekryje základné poistenie. V lete si môžete napr. poistiť rafting či potápanie so vzduchovým prístrojom. Pozor však na aktivity, ktoré sa nedajú poistiť. Okrem rizikových aktivít to je aj horolezectvo či jaskyniarstvo. Treba si však pozrieť ponuku jednotlivých poistovní a zistiť, ktoré šport sú z poistenia vylúčené. Môžu sa totiž líšiť.

Kedy poisťovňa nevyplatí poistné plnenie?

 • Alkohol (poistná udalosť s priamou príčinou – požitie alkoholu)
 • Väčšie stomatologické zákroky (viac ako 300 eur)
 • Kozmetické zákroky
 • Tehotenstvo a pôrod
 • Terorizmus
 • Rizikové aktivity a šport (napr. zoskoky z lietadiel, poľovanie)
 • Pozor aj na výluky v prípade, ak je pred vycestovaním do krajiny povinné očkovanie a vy ste sa mu nepodrobili

Nespoliehajte sa len na Európsky zdravotný preukaz

V neposlednom rade je dôležité nespoliehať sa len na svoju Európsku kartu poistenca. Hoci sa vstupom Slovenska do Európskej únie dovolenkovanie zjednodušilo a pri ošetrení stačí preložiť Európsky preukaz zdravotného poistenia, niekedy to nestačí. Niektoré obľúbené dovolenkové destinácie ako Chorvátsko či Egypt alebo krajiny v zámorí zdravotný preukaz neakceptujú. Navyše, tento preukaz vám nemusí preplatiť všetky liečebné náklady. Preplatí len do výšky sumy, ktorá by bola u nás. Zvyšok by ste si museli priplatiť sami. ​

TIP: Naplánujte si dovolenku, ktorá vás bude stáť len pár eur! Okrem cestovného poistenia môžete ušetriť aj na letenkách. Poradíme vám, ako na lacné letenky!

Ušetrite ešte viac vďaka Tipli

Nielen cestovné poistenie je spôsob, ktorý vám zaručí, že vaša peňaženka neostane prázdna! Nájdite si vďaka Tipli lacné letenky a taktiež ubytovanie. Celá dovolenka vás môže vyjsť len pár desiatok eur. Vy si naplánujete oddych, Tipli vás za to odmení.

 • Letenky - spoznávajte svet len za pár drobných. 
 • Ubytovanie - zabezpečte si strechu nad hlavou, za ktorú nemusíte siahnuť hlboko do vrecka. 
Nakupovať lacnejšie